Real Madrid a castigat al 34-lea titlu din Liga cu victoria asupra Villareal

Categories SportPosted on

Vederea lui Zinedine Zidane din nou aruncata in aer de jucatorii sai de la Real Madrid nu ar putea insemna decat un lucru – o alta celebrare a titlului.

Cu francezul inapoi la conducere, Madrid a revenit la colectarea de trofee majore.

Madridul a obtinut cel de-al 34-lea titlu din liga spaniola – si primul din 2017 – dupa ce si-a prelungit cursa perfecta dupa pauza pandemica, cu o victorie cu 2-1 asupra Villarrealului, deschizand un decalaj de sapte puncte fata de Barcelona, ​​locul doi, cu o runda de incheiat. Barcelona a pierdut in fata lui Osasuna, de 10, pe stadionul Camp Nou.

Karim Benzema a inscris de doua ori pentru a-i da lui Madrid cea de-a 10-a victorie consecutiva in liga. Au fost singura echipa cu un record perfect dupa pauza impusa de coronavirus, urmarind Barcelona cu doua puncte inainte ca liga sa fie oprita.

„Aceasta este una dintre cele mai bune zile din viata mea din punct de vedere profesional”, a spus Zidane, care a castigat si Liga Campionilor si Cupa Mondiala ca jucator. „Este un alt titlu de liga, dupa inchisoare si tot ce s-a intamplat. Mi-as dori sa putem sarbatori alaturi de fani, dar sunt sigur ca sunt foarte fericiti acasa cand isi vad echipa castigand din nou liga. ”

Zidane a renuntat la functia de antrenor al Madridului in 2018, dupa ce a condus echipa la trei titluri consecutive din Liga Campionilor, apoi s-a intors la mai putin de un an mai tarziu, cu echipa care a zburat. In primul sau sezon complet din nou la conducere, Madrid a cucerit titlul de liga departe de Barcelona pentru prima data in trei ani.

A fost si primul titlu de liga al Madridului de cand Cristiano Ronaldo a plecat sa se alature Juventus acum doua sezoane.

Sarbatorile de titlu au fost reduse in timp ce triumful a venit cu Madridul jucand la centrul sau de antrenament, deoarece stadionul Santiago Bernabeu este inca in curs de renovare.

Fanii nu au mai fost lasati sa intre in jocuri de la pandemie, iar Madridul ii avertizase pe suporteri sa nu se adune la locurile traditionale de sarbatoare ale echipei din capitala Spaniei. Cele mai multe dintre primele sarbatori au venit de la fani care claxoneaza claxoanele masinii de pe strazile orasului.

Capitanul Sergio Ramos a ridicat trofeul pe stadionul gol Alfredo Di Stefano, in timp ce confetti au suflat in aer in spatele lui si al coechipierilor sai. Jucatorii l-au aruncat mai tarziu pe Zidane in aer de cateva ori, apoi au pozat cu totii pentru fotografii in fata unuia dintre goluri.

„A fost un sezon ciudat dupa tot ce s-a intamplat”, a spus Ramos, care a castigat cel de-al cincilea titlu din liga spaniola. ”

Barcelona castigase ultimele doua titluri de liga, dar se balbai dupa pauza, remizand de trei ori si pierzand o data dupa reluarea ligii.

Benzema – unul dintre jucatorii cheie ai Madridului in acest sezon – a deschis scorul cu o lovitura din interiorul zonei in minutul 29 si a adaugat la conducere transformand un penalty in 77, atingand 21 de goluri de liga si mutandu-se la doua dintre liderul marcator Lionel Messi , care a compensat pentru Barcelona impotriva lui Osasuna.

Golul lui Benzema din penalty a venit dupa ce incercarea initiala a lui Ramos a fost retrasa, tocmai care a rostogolit mingea lateral catre Benzema pentru a marca. Atacantul francez intrase prea devreme in zona, iar penalizarea trebuia luata din nou.

Luka Modric a stabilit primul gol al lui Benzema dupa o escapada care a inceput aproape de mijlocul terenului.

Locul cinci Villarreal a tras inapoi cu o lovitura de cap a lui Vicente Iborra in 83. Le-a fost refuzat egalarea printr-o salvare extraordinara a portarului madrilen Thibaut Courtois la pauza.

Madridul Marco Asensio a avut un gol anulat cateva momente mai tarziu.